Candidates Nominated for APWU Election of National Officers

APWU_logo06/15/2016Secretary-Treasurer Liz Powell has announced that the following union members have been certified as candidates for election to national office by referendum balloting, as mandated by the APWU Constitution and Bylaws.

Each candidate in this unofficial listing has secured the necessary petitions required for nomination.

The official list will be announced after the drawing for ballot positions is held on June 24. Incumbent officers are listed first and identified by (I) after their names. Where more than one non-incumbent has been certified, they are listed in alphabetical order.

A list of uncontested national offices appears at the end.


General and Departments

President
Mark Dimondstein (I), Greater Greensboro SCF Area Local (NC)
Jerry Stidman, Terre Haute Area Local (IN)

Executive Vice President 
Debby Szeredy (I), Mid-Hudson New York Area Local
Greg Bell, Philadelphia Area Local (PA)
Jeff Kehlert, Trenton Metro Area Local (NJ)

 Attention Candidates

Any candidate who wishes to withdraw from the ballot or whose name or local is misspelled or identified improperly, must notify APWU Secretary-Treasurer Liz Powell immediately. Corrections and notifications must be received by her office in writing by 4 p.m., Tuesday, June 21, 2016.

Industrial Relations Director
Tony D. McKinnon Sr. (I),  Fayetteville Area Local (NC)
Charlie Cash, Salt Lake City Area Local (UT)
Vance Zimmerman, Greater Cincinnati Area Local (OH)

Legislative/Political Director
Judy Beard (I), Detroit District Area Local (MI)
Thomas R. Benson, Lake Geauga Area Local (OH)

Health Plan Director
John L. Marcotte (I), Gaylord Local (MI)
Robert Furbush, Houston Area Local (TX)
Lisa A. Norwood, Southwest Maryland Bay Area Local
Sarah Rodriguez, Phoenix Metro Area Local (AZ)

Research and Education Director
Joyce B. Robinson (I), Richmond Area Local (VA)
Charles P. Smith, Puget Sound Area Local (WA)

Regional Coordinators
Eastern Region 

Mike Gallagher (I), Philadelphia BMC Local (PA)
William “Bill” Lewis, Trenton Metro Area Local (NJ)

Southern Region
Kennith L. Beasley (I), Atlanta Metro Area Local (GA)
Kim Guy, Greater Smokey Mountain Area Local (TN)
Princella J. Vogel, Houston Area Local (TX)

Clerk Division 
Director
Clint Burelson (I), Olympia Local (WA)
Ross Baker, South Shore Area Local (MA)

Assistant Director (B)
Lynn Pallas-Barber (I), 498-499 Area Local (MI)
Reneé Breeden, Phoenix Metro Area Local (AZ)

National Business Agents, Central Region 
Cincinnati Region, (B)
Randall “Randy” Downard (I), Muncie Area Local (IN)
Michael William Funk, Jr., Greater Cincinnati Ohio Area Local
Mark E. Graham, Springfield Local (OH)
Jacqueline Stewart Harris, Cleveland Area Local (OH)

National Business Agents, Western Region
Denver Region, (A)
Vicki L. Carios, Colorado Springs Area Local
Bob Preston, Colorado Springs Area Local

Northwest Region, (A)
Brian Dunsmore, Portland Oregon Area Local
Donna Marshall, Greater Seattle Area Local

San Francisco Region, (A)
Sonia E. Canchola (I), California Area Local
Merle Sprankles, San Diego Area Local (CA)

San Francisco Region, (C)
James Scoggins (I), Greater Los Angeles Area Local (CA)
Terry L. Hood, San Diego Area Local (CA)
Patricia Sartain, San Fernando Valley Area Local (CA)

Maintenance Division
Director
Steven G. Raymer (I), Madison Area Local (WI)
Robert (Bob) Hock, Gary Area Local (IN)

Assistant Director (B)
Terry B. Martinez (I), Dallas Area Local (TX)
Michael “Mike” Burris, New Orleans Area Local (LA)

National Business Agents, Maintenance Division
Northeast Region

Christopher Howe (I), Manchester Area Local (NH)
Dave Sarnacki, Springfield Mass Area Local

Southern Region, (A)
John Gearhard (I), Jacksonville BMC Local (FL)
Kyle Powell, Houston Area Local (TX)

Western Region, (A)
Louis M. Kingsley Jr. (I), California Area Local
Paul E. Maille, Reno Local (NV)

Western Region, (B)
Jimmie Waldon (I), Sacramento Area Local (CA)
Caroline B. Federico, San Jose Area Local (CA)

Motor Vehicle Service Division
National Business Agents, Central Region
Alvin O. Branch, Detroit District Area Local (MI)
William Wright, Indianapolis Area Local (IN)

National Business Agents, Western Region
Jerome Pittman (I), San Francisco Local (CA)
Edward Knipe, San Diego Area Local (CA)

Other National Business Agents
Caribbean Area
Daniel Soto (I), Puerto Rico Area Local (PR)
Nestor I. Leon, Puerto Rico Area Local (PR)
Radamés Sierra, Puerto Rico Area Local (PR)

Retirees Department 
Director
Nancy E. Olumekor (I), Nation’s Capital Southern MD Area Local
Joe Gordon, 480-481 Area Local (MI)
Desmond Neurohr, Florida Postal Workers Retiree Chapter
Karen Swift, Mansfield Area Local (OH)

Retiree National Convention Delegates
Northeast Region
Dolores Young (I), New York Metro Area Postal Union
Michael Bruno Ganino, Jr., Western Connecticut Area Local

Western Region
Don Cheney, Washington Postal Workers Union (WA)
Patricia Mort, San Fernando Valley Area Local (CA)
Patricia Williams, Greater Los Angeles Area Local (CA)
Dennis K. Wong, Daly City Local (CA)
Caroline (Carrie) Zeller, Phoenix Metro Area Local (AZ)


Uncontested National Offices

General and Departments
Secretary-Treasurer

Elizabeth “Liz” Powell (I), Western Nassau New York Area Local
Organization Director
Anna Smith (I), Portland Oregon Area Local
Human Relations Director
Susan M. “Sue” Carney (I), South Jersey Area Local (NJ)

Regional Coordinators
Central Region 
Sharyn M. Stone (I), Indianapolis Area Local (IN)
Northeast Region
John H. Dirzius (I), Greater CT Area Local
Western Region
Omar M. Gonzalez (I), Greater Los Angeles Area Local (CA)

Clerk Division
Assistant Director (A)
Lamont Brooks (I), The Northern Virginia Area Local

National Business Agents, Central Region (Clerk)
Chicago Region, (A)
Linda Turney (I), Schaumburg Local (IL)
Chicago Region, (B)
Mike O’Hearn (I), Kanakee Area Local (IL)
Chicago Region, (C)
James Stevenson III (I), Detroit District Area Local (MI)
Cincinnati Region, (A)
Mike Schmid (I), Columbus Area Local (OH)
Minneapolis Region, (A)
William Mellen (I), Saint Paul Area Local (MN)
Minneapolis Region, (B)
Martin J. Mater (I), Madison WI Area Local (WI)
St. Louis Region, (A)
Robert D. Kessler (I), Greater Kansas City Metro Area Local (MO)
St. Louis Region, (B)
Daniel F. Skemp, Rapid Area Local (IA)
Wichita Region, (A)
Christine “Chris” Pruitt (I), Wichita Area Local (KS)

National Business Agents, Eastern Region (Clerk)
Philadelphia Region, (A)
Robert Romanowski (I), New Jersey Shore Area Local
Philadelphia Region, (B)
John Louis Jackson, Jr. (I), Philadelphia BMC Local (PA)
Philadelphia Region, (C)
Vince Tarducci, Philadelphia BMC Local (PA)
Washington DC Region, (A)
Rachel A. Walthall (I), Baltimore Francis “Stu” Filbey Area Local (MD)
Washington DC Region, (B)
Pamela R. Richardson (I), Lynchburg Area Local (VA)

National Business Agents, Northeast Region (Clerk)
New England Region, (A)
Frank Rigiero (I), Central Massachusetts Area Local
New England Region, (B)
Stephen Lukosus (I), Boston Metro Area Local (MA)
New England Region, (C)
Tom O’Brien (I), South Shore Area Local (MA)
New York Region, (A)
Peter Coradi (I), Brooklyn Local (NY)
New York Region, (B)
Elizabeth “Liz” Swigert (I), Queens Area Local (NY)
New York Region, (C)
Bernie Timmerman (I), Central New York Area Local

National Business Agents, Southern Region (Clerk)
Atlanta Region, (A)
Robert M. “Bob” Bloomer, Jr. (I), Clearwater Local (FL)
Atlanta Region, (B)
Patricia A. “Pat” Davis-Weeks (I), Tampa Area Local (FL)
Atlanta Region, (C)
Michael “Sully” Sullivan (I), Suncoast Area Local (FL)
Dallas Region, (A)
Jack Crawford (I), Houston Area Local (TX)
Dallas Region, (B)
Larry Crawford (I), Dallas Area Local (TX)
Dallas Region, (C)
Sam Lisenbe (I), Fort Worth Area Local (TX)
Memphis Region, (A)
Billy Woods (I), Birmingham Area Local (AL)
Memphis Region, (B)
Jerry McIlvain (I), Chattanooga Area Local (TN)
National Business Agents, Western Region (Clerk)
Denver Region, (B)
Stella “JoAnn” Gerhart (I), Phoenix Metro Area Local (AZ)
Northwest Region, (B)
Brian Dunn (I), Portland Oregon Area Local
San Francisco Region, (B)
Shirley J. Taylor (I), East Bay Area Local (CA)
San Francisco Region, (D)
Chuck Locke (I), Sacramento Area Local (CA)

Maintenance Division
Assistant Director (A)
Idowu A. Balogun (I), Greater Los Angeles Area Local (CA)
National Business Agents, Maintenance Division
Central Region, (A)
Craig Fisher, Tri-County Ohio Area Local
Central Region, (B)
Jeffrey S. Beaton (I), Greater Kansas City Area Local (MO)
Central Region, (C)
Curtis Walker (I), Flint Michigan Area Local
Eastern Region
William LaSalle (I), Philadelphia BMC Local (PA)
Southern Region, (B)
Carlos Paz (I), Dallas Area Local (TX)

Motor Vehicle Service Division
Director
Michael O. Foster (I), Detroit District Area Local (MI)
Assistant Director
Javier E. Pineres (I), San Jose Area Local (CA)
National Business Agents, 
Motor Vehicle Service Division
Eastern Region

Kenneth (Ken) Prinz (I), Philadelphia Area Local (PA)
Northeast Region
Joseph LaCapria (I), Western Nassau New York Area Local
Southern Region, Southeast Sub-Region
Bruce E. Amey (I), Atlanta Metro Area Local (GA)
Southern Region, Southwest Sub-Region
Dwight (D.D.) Johnson (I), Fort Worth Area Local (TX)

Other National Business Agents
Alaskan Area
James M. Patarini (I), Midnight Sun Area Local (AK)
Pacific Area
Rufina Pagaduan (I), Honolulu Local (HI)

Support Services Division
Stephen R. Brooks (I), Twin Cities PDC Local (MN)

Retiree National Convention Delegates
Central Region
Paul J. Browning (I), Traverse City Area Local (MI)
Eastern Region
John P. Richards (I), Pittsburgh Metro Area Local Retiree Chapter (PA)
Southern Region
Elizabeth Ann Bobo (I), Florida Postal Workers Retiree Chapter

One thought on “Candidates Nominated for APWU Election of National Officers

  1. Greg Bell for Executive VP? An incompetent Guffey lackey who helped push the management dictated crap CBA on the members and was bounced out with the other Guffey/Donahoe stooges,for the Members First slate,HELL NO!

Comments are closed.